X بستنبا سلام به بپرسید مرجع سوالات حقوقی خوش آمدید شما میتوانید در بپرسید مشاوره حقوقی رایگان دریافت دارید.برای استفاده بهتر از سایت از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید ...
فَاخْلَعْ نَعْلَیْکَ إِنَّکَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًی

امروز گره از کار کسی باز کردید ؟ دل کسی را شاد کردید ؟

اشتراک ایمیل

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک بپرسید شده و از بروزرسانیها (سوالات و پاسخ ها)مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و بیم از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند.بعد از ارسال ایمیل لینک دریافت شده در ایمیلتان را تائید کنید(آدرس ایمیل را بدون www وارد کنید)

بپرسید، سوالات حقوقی

به"کافه وکیل "بزرگترین سایت مشاوره حقوقی کشور خوش آمدید
کافه وکیل (بپرسید ); یکی از مجموعه وب سایت های زیر مجموعه دانشنامه حقوق میباشد که جهت پاسخ گویی به سوالات مختلف در باب حقوق است پاسخ دهندگان صرفاً باید وکیل دادگستری (کانون وکلای دادگستری)و یامشاوره (مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضائيه) باشند ، از آنجایی که دانشنامه حقوق و بپرسید وقف عام است هر شخصی به طریقی در گسترش دانشنامه حقوق و سایتهای تابعه مشارکت میکنند ، شما (وکلا)هم اگر میتوانید به عنوان پاسخگو به سوالات مردم در کافه وکیل فعالیت کنید....که علاوه بر کمک به نیازمندان مزایای خاص خود را دارد.

لطفاً قوانین سایت را مطالعه کنید

امروز :
برای دریافت پاسخ و اطلاع به دیگر وکلا سوال خود را به اشتراک بگذارید.


دانلود تولبار سایت!
202 نفر آنلاین
0 عضو و 202 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 11245
بازدید دیروز: 10495
بازدید کل: 22693271

9,078 سوال

9,251 پاسخ

503 کاربر

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

خرید سهم شریک در مزایده

با سلام
بنده ملکی دارم که از پدرم به ما به ارث رسیده. وراث ۲پسر و ۲دختر هستند که پسرها هر کدام دارای ۲دانگ و دخترها هر کدام دارای ۱دانگ هستند.

بنده و برادرم و یکی از خواهرهایم که جمعا مالک ۵دانگ ملک میشویم، موافق با فروش ملک هستیم اما دیگر خواهرم که مالک یک دانگ است، مخالفت مینماید.

به همین دلیل از طریق دادگاه اقدام کرده و دادگاه دستور فروش ملک را از طریق مزایده داد. (ملک فوق غیر قابل افراز است.)

سوال: آیا من و برادرم و خواهرم میتوانیم هر سه با هم در مزایده شرکت کرده و یک دانگ خواهر دیگرمان را بخریم، و در آخر هر سه ما سند مشاعی دریافت کنیم؟
آیا در صورت برنده شدن ما در مزایده، باید مبلغ ۶دانگ ملک را به حساب دادگستری واریز نمود یا باید فقط همان یک دانگ را واریز نماییم؟

در واقع سوال اصلی بنده این است که چگونه ما میتوانیم یک دانگ خواهرمان را از او بخریم،‌ آن هم به صورتی که فقط پول همان یک دانگ ملک را بدهیم، نه ۶دانگ ملک را.

با سپاس
سوال شده خرداد 3, 1395 در ملکی توسط علیرضا
برای دریافت پاسخ و اطلاع به دیگر وکلا سوال خود را به اشتراک بگذارید.

1 پاسخ

0 امتیاز
با سلام
به نظر آنچه که موضوع دستور فروش ملک قرار دارد مزایده و فروش واحد کل ملک می باشد وهدف از این کار خروج ملک از حالت اشاعه این افراد و تقسیم پول حاصل از آن است.
- شما می توانید خیلی ساده به جای اینکه کار به مزایده بکشد سهم خواهر خود را با توافق در دفترخانه خریداری نمایید.(بهترین راه حل)
-هر کدام از شرکاء در خرید ملک در فرض شرایط مساوی با دیگران در اولویت هستند.(در فرض خرید کل ملک)
-اشخاص ثالث می توانند مثلا سه نفر باهم کل ملک شما را بخرند.(در فرض خرید کل ملک)
- سه تن از شما می توانید کل ملک را خریداری نمایید به نحوی که ملک در پایان مزایده به نام شما سه تن گردد بدیهی است در این فرض در شرایط مساوی با دیگران (اشخاص ثالث) در اولویت هستید.
اما سوال شما این است که سه تن از وراث بیایند و تنها سهم یک خواهر خود را بخرند در اینجا به نظر با توجه به اینکه هدف از فروش ملک، فروش کل ملک است این تقاضا باید با موافقت قاضی اجرای احکام صورت گیردکه بدیهی است این تقاضا اگر بدون توافق همگی شرکا ء باشد باید در پایان زمان مزایده و نبود هیچ خریدار به قیمت بالاتر صورت گیرد.
اگر چنین تقاضایی مورد قبول دادگاه هم قرار نگرفت به نظر بتوانید تقاضای خرید کل ملک را بدهید و با پرداخت تنها سهم خواهر خود ، به استناد مالکیت ما فی الذمه (بند 6 ماده 264 و ماده 300 قانون مدنی ) تقاضای انتقال ملک را به نسبت سهم خود بنمایید .
یعنی اگر کل ملک تان 180م تومان می ارزد شما تقاضای خرید کل ملک را بدهید خوب باید 10 درصد را فی المجلس یعنی 18 م تومان و 162 م تومان را حداکثر تا یک ماه بعد بپردازید ، در اینجا با توجه به قانون ارث (ذکور دو برابر اناث)،  کل ثمن تقسیم بر 6 خواهد شد و یک ششم سهم خواهرها و دو ششم سهم برادرهاست اینجا بنا به تقاضای خود از دادگاه بخواهید با پرداخت 30 م تومان که سهم یک خواهر تان است  تعهد پرداخت 160 م تومان باقی به استناد (بند 6 ماده 264 و ماده 300 قانون مدنی ) ساقط گردد و دستور انتقال کل ملک به نسبت اعلامی تان از سوی دادگاه صادر گردد.
پاسخ داده شده 29 تیر 1397 توسط shomali وکیل مدافع فعال و در حال کسب محبوبیت

سوالات مشابه

1 پاسخ
سوال شده شهریور 8, 1394 در ملکی توسط جواد
1 پاسخ
1 پاسخ
سوال شده 22 خرداد 1397 در ملکی توسط جواد
مشاوران بر اساس فعالیت در
این ماه:
  1. نیما نجارزاده - 8 پاسخ داشته است
  2. محمدحسین شاهزمانی - 1 پاسخ داشته است
Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

مشاوره حقوقی

کمک به بپرسید

کافه وکیل مرکز مشاوره ی حقوقی رایگان با وکلای پایه یک دادگستری

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل مجرب

مشاوره حقوقی آنلاین

مشاوره حقوقی آنلاین رایگان

مشاوره حقوقی رایگان تلفنی

مشاوره حقوقی تلفنی

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی قوه قضاییه

مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره حقوقی اینترنتی
...