X بستن



با سلام به بپرسید مرجع سوالات حقوقی خوش آمدید شما میتوانید در بپرسید مشاوره حقوقی رایگان دریافت دارید.برای استفاده بهتر از سایت از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید ...
فَاخْلَعْ نَعْلَیْکَ إِنَّکَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًی

امروز گره از کار کسی باز کردید ؟ دل کسی را شاد کردید ؟

اشتراک ایمیل

شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک بپرسید شده و از بروزرسانیها (سوالات و پاسخ ها)مطلع شوید. لازم به ذکر است ایمیل های ثبت شده به هیچ وجه منتشر نخواهد شد و کاربران میتوانند ایمیل خود را بدون دغدغه و بیم از انتشار ایمیلشان اقدام به اشتراک نمایند.بعد از ارسال ایمیل لینک دریافت شده در ایمیلتان را تائید کنید(آدرس ایمیل را بدون www وارد کنید)

بپرسید، سوالات حقوقی

به"کافه وکیل "بزرگترین سایت مشاوره حقوقی کشور خوش آمدید
کافه وکیل (بپرسید ); یکی از مجموعه وب سایت های زیر مجموعه دانشنامه حقوق میباشد که جهت پاسخ گویی به سوالات مختلف در باب حقوق است پاسخ دهندگان صرفاً باید وکیل دادگستری (کانون وکلای دادگستری)و یامشاوره (مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضائيه) باشند ، از آنجایی که دانشنامه حقوق و بپرسید وقف عام است هر شخصی به طریقی در گسترش دانشنامه حقوق و سایتهای تابعه مشارکت میکنند ، شما (وکلا)هم اگر میتوانید به عنوان پاسخگو به سوالات مردم در کافه وکیل فعالیت کنید....که علاوه بر کمک به نیازمندان مزایای خاص خود را دارد.

لطفاً قوانین سایت را مطالعه کنید

امروز :
برای دریافت پاسخ و اطلاع به دیگر وکلا سوال خود را به اشتراک بگذارید.


دانلود تولبار سایت!
136 نفر آنلاین
0 عضو و 136 مهمان در سایت حاضرند
بازدید امروز: 5959
بازدید دیروز: 7283
بازدید کل: 21832355

9,071 سوال

9,240 پاسخ

522 کاربر

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

ایازن بدون درخواست طلاق ودرهنگام زندگی مشترک زوجه میتواند اجرت المثل خود راازطریق قانون دریافت کند؟

من وهمسرم درحال حاضردرزیریک سقف زندیگی میکنیم همسرم طی دادخواستی مطالبه مهریه نموده وتمام مهریه اش پرداخت شده است سپس دادخواست مطالبه اجرت المثل مطرح نموده حال باتوجه به این که هیچ کدام اززوجین قصد طلاق نداریم ایا میتواند اجرت المثل ایام زوجیت رادریافت کند؟

سوال شده مهر 15, 1393 در اجرت المثل و نحله توسط بی نام
برای دریافت پاسخ و اطلاع به دیگر وکلا سوال خود را به اشتراک بگذارید.

1 پاسخ

0 امتیاز

سلام 

اجرت‌المثل ايام زوجيت در حقوق مدني زيرمجموعه مبحث «استيفا» قرار مي‌گيرد که از موارد ضمان قهري يا مسئوليت غيرقراردادي است. استيفا شبه‌عقد است به اين مفهوم که توافق کلي نسبت به امري صورت مي‌پذيردولي نسبت به اجزاي آن و به‌طور مشخص راجع به ميزان مبلغي که بايد نسبت به استفاده و بهره‌برداري از مال يا خدمت ديگري پرداخت شود، بحثي به عمل نمي‌آيد.
بنا به مراتب و با توجه به تبصره الحاقي به ماده 336 قانون مدني، سه شرط براي بهره‌مند شدن زوجه از اجرت‌المثل ايام زوجيت وجود دارد: اول اينکه خدمتي ارائه شود و اين خدمت جزو وظايف زوجيت نباشد؛ براي مثال رُفت‌و‌روب منزل، پختن غذا و حتي شيردادن به بچه جزو وظايف زن نيست مگر اينکه بچه فقط با آن شير زنده بماند يعني هيچ تغذيه ديگري نتوان براي آن بچه فراهم کرد.
اگر بچه با هيچ خوراک ديگري تغذيه نشود اين ديگر جزو وظايف زن قرار مي‌گيرد که حق‌الزحمه به آن تعلق نمي‌گيرد اما اگر بچه بتواند از شير ديگري استفاده کند با وجود اين، زن اين خدمت را انجام دهد مستحق دريافت اجرت‌المثل آن خواهد بود. بنابراين خدمتي بايد انجام شود و آن خدمت جزو وظايف زوجيت نباشد.
شرط بعدي اين است که انجام اين خدمت به خواسته و درخواست زوج انجام شود؛ يعني مرد از همسرش خواسته باشد که مثلا در منزل غذايي تهيه کند يا خدمتي را مثل نظافت انجام دهد يا اينکه مرد از او خواسته باشد به اين بچه شير دهد با وجود اينکه بچه مي‌تواند با شيرخشک زندگي کند. شرط سوم اين است ‌که انجام اين خدمت با قصد تبرع نباشد.
قصد تبرع يعني کار را «في‌سبيل‌الله» براي خدا انجام دادن. بنابراين اگر زني به قصد تبرع کاري را در منزل همسرش انجام دهد بعدا نمي‌تواند اجرت‌المثل آنها را مطالبه کند.

پاسخ داده شده مهر 16, 1393 توسط سید محسن عصمتی دیوان سالار سایت
مشاوران بر اساس فعالیت در
این ماه:
  1. محمدحسین شاهزمانی - 1 پاسخ داشته است
Gute Mathe-Fragen - Bestes Mathe-Forum

مشاوره حقوقی

کمک به بپرسید

کافه وکیل مرکز مشاوره ی حقوقی رایگان با وکلای پایه یک دادگستری

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل مجرب

مشاوره حقوقی آنلاین

مشاوره حقوقی آنلاین رایگان

مشاوره حقوقی رایگان تلفنی

مشاوره حقوقی تلفنی

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی قوه قضاییه

مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره حقوقی اینترنتی
...